تکنولوژی

سیارک های کوچک بدون غبار در اطراف زمین راز بزرگی را در مورد طوفان های خورشیدی فاش می کنند

سیارک های کوچک مانند بننو یا ریوگو فاقد غبار هستند. دانشمندان مدتهاست که به این فکر می کنند که چرا. اکنون معلوم می شود که خورشید ما و طوفان های شدید خورشیدی ممکن است با آن ارتباط داشته باشند.

سیارک ها عجیب هستند. برخی از سنگ ساخته شده اند، در حالی که برخی دیگر از یخ (Themis)، گاهی در حال چرخش و گاهی اوقات به سادگی فرو می ریزند (Tutatis)، و می تواند ده ها کیلومتر عرض تا چند سانتی متر داشته باشد. و دانشمندان سال‌ها تلاش کرده‌اند تا این ناهنجاری‌های سیارکی و دلیل پشت آن‌ها را درک کنند، زیرا ممکن است چیز مهمی به ما بگویند. و به نظر می رسد که دانشمندان به طور تصادفی به چیزی مشابه رسیده اند. سیارک های کوچکتر مانند Bennu و Ryugu ویژگی بسیار جالبی دارند – همه آنها عاری از غبار هستند. و دانشمندان کشف کرده اند که این ویژگی ناشی از فعالیت های مختلف خورشیدی از جمله طوفان های خورشیدی است.

شاید تصور اینکه طوفان خورشیدی می تواند سیارک ها را غبارآلود کند و معنای آن را برای ما درک کند کمی عجیب به نظر برسد، اما مطمئن باشید که اطلاعاتی را فاش می کند که می تواند برای ما مفید باشد. دانشمندان به تازگی پس از بازدید فضاپیمای Hayabusa2 و OSIRIS-REx از این دو سیارک و مشاهده سطح آنها به اندازه سیارک های بزرگی مانند وستا صاف نیست، متوجه این پدیده شدند. بدن این سیارک‌های کوچک‌تر شبیه دره‌ای صخره‌ای به نظر می‌رسد که سنگ‌های کوچکی در همه جا پرتاب شده‌اند و ذره‌ای غبار برای اتصال آن‌ها وجود ندارد.

مطلب پیشنهادی:  یک شعله عظیم خورشیدی امروز به زمین برخورد کرد. باعث خاموشی در استرالیا، نیوزلند شد

سیارک های بدون گرد و غبار هشدار مهمی در برابر طوفان های خورشیدی هستند

مطالعه جدیدی که در ژورنال نیچر منتشر شده است نشان می دهد که سیارک های کوچکتر غبار سطحی خود را به دلیل فرآیندی به نام دافعه الکترواستاتیکی از دست می دهند. به عبارت ساده، دافعه الکترواستاتیکی به این معنی است که دو ذره با بار یکسان یکدیگر را دفع می کنند. و این مطالعه نشان داد که آنچه در سیارک های کوچکتر باعث این امر می شود تابش فرابنفش خورشید است. بنابراین وقتی این پرتوها روی غبار می‌افتند، غبار الکترون‌های ساختار اتمی خود را از دست می‌دهد و پس از باردار شدن، از سیارک شلیک می‌کنند و به فضای خالی فرو می‌روند.

اما چرا این پدیده فقط در سیارک های کوچکتر دیده می شود؟ پاسخ آسان است. سیارک ها به دلیل اندازه کوچکتر، کشش گرانشی ضعیف تری دارند و قادر به متعادل کردن دفع چنین بارهایی نیستند.

و چگونه با ما تماس می گیرد؟ خب، طوفان های خورشیدی تابش های مشابهی دارند. و اگر بدانیم که این اثری است که تابش خورشیدی می‌تواند بر ذرات غبار داشته باشد، فرض بر این است که همین اتفاق می‌تواند برای ابزارهای کوچک موجود در ماهواره‌ها در مدار بالای زمین رخ دهد. اگرچه آنها در معرض خطر پرتاب شدن به فضا نیستند، اما قرار گرفتن آنها در معرض پرتوهای فرابنفش می تواند با شارژ کردن ابزارها بر عملکرد آنها تأثیر بگذارد. برخی از این ماهواره ها برای اهداف مهم ارتباطی و امنیتی استفاده می شوند و کوچکترین تغییر در خوانش این ابزارها می تواند بسیار مشکل ساز باشد.

مطلب پیشنهادی:  گوگل در حال گسترش دید در پشت تبلیغاتش است

این اطلاعات به دانشمندان کمک می کند نه تنها سیارک ها را بهتر درک کنند، بلکه راه های بهتری برای محافظت از ماهواره ها در برابر طوفان های خورشیدی نیز ابداع کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا