تکنولوژی

شراره های خورشیدی و طوفان های ژئومغناطیسی چیست؟ در اینجا توضیح داده شده است

طوفان های خورشیدی متعددی در چند هفته گذشته زمین را درنوردیده اند. در اینجا همه چیزهایی است که باید در مورد این طوفان های خورشیدی و طوفان های ژئومغناطیسی که آنها ایجاد می کنند بدانید.

خورشید در میانه چرخه 11 ساله خورشیدی خود قرار دارد. در نتیجه افزایش فعالیت، دانشمندان و محققان شعله‌های خورشیدی و پرتاب‌های جرمی تاجی را مشاهده کرده‌اند که باعث ایجاد طوفان‌های ژئومغناطیسی در زمین می‌شود. خوشبختانه، تا کنون هیچ اثر عمده ای مشاهده نشده است، اما یک طوفان خورشیدی واقعا قدرتمند می تواند زمین را ویران کند و باعث اختلال در GPS، رادیو و شبکه های برق شود. به گفته ناسا، شراره های خورشیدی انفجار شدید تشعشعات ناشی از انتشار انرژی از لکه های خورشیدی است. لکه های تیره روی سطح خورشید را لکه های خورشیدی می نامند. اگرچه آنها نسبت به سایر مناطق سطح خورشید خنک تر هستند، اما دمای آن هنوز در حدود 6500 درجه فارنهایت است.

در اینجا همه چیزهایی است که باید در مورد این طوفان های خورشیدی، شراره های خورشیدی و CME بدانید.

طوفان ژئومغناطیسی چیست؟

یک طوفان ژئومغناطیسی پس از اینکه یک شعله خورشیدی از خورشید از طریق باد خورشیدی به فضای اطراف زمین می رسد رخ می دهد. به گفته اداره ملی اقیانوسی و جوی، این طوفان‌ها می‌توانند یونوسفر – جایی که جو زمین به پایان می‌رسد – گرم کنند و در نتیجه شفق‌های قطبی زیبایی در اینجا روی زمین ایجاد کنند.

شراره خورشیدی چیست؟

شعله ی خورشیدی انفجار قدرتمندی از تابش است که در اثر آزاد شدن انرژی مغناطیسی از یک لکه خورشیدی ایجاد می شود. آنها بزرگترین رویدادهای انفجاری در منظومه شمسی هستند. آنها به عنوان مناطق روشن در خورشید ظاهر می شوند و می توانند از یک دقیقه تا چند ساعت ادامه داشته باشند. یک شعله خورشیدی از فوتون‌ها (یا نور) که تقریباً در هر طول موج در طیف منتشر می‌کند قابل مشاهده است. اشعه ایکس و نور نوری روش های اصلی مورد استفاده برای مشاهده این شراره های خورشیدی هستند.

مطلب پیشنهادی:  پاسخ به Wordle 492 برای 24 اکتبر: به جهنم پیچیده است! نکات و سرنخ های Wordle را در اینجا بررسی کنید

شراره های خورشیدی چقدر داغ هستند؟ خوب، طبق گفته ناسا، دما در یک شعله خورشیدی می تواند بین 10 میلیون درجه کلوین (18 میلیون درجه فارنهایت) تا 100 میلیون درجه کلوین برسد. اگر این دما را با دمای هسته خورشید مقایسه کنید، 27 میلیون درجه فارنهایت (15 میلیون درجه سانتیگراد) است.

علت شعله ور شدن خورشید چیست؟

سطح خورشید یک منطقه بسیار فعال است که حاوی گازهای باردار الکتریکی است که در برخی مناطق میدان مغناطیسی قوی ایجاد می کند. این گازهای دارای بار الکتریکی، میدان های مغناطیسی قدرتمندی تولید می کنند که به دلیل گازهای در حال چرخش، کشیده، می پیچند و در هم می پیچند. این نیز منجر به فعالیت خورشیدی می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا