تکنولوژی

شکست بزرگ برای ناسا در ایستگاه فضایی بین المللی

رئیس فضایی جدید این کشور روز سه شنبه گفت، در بحبوحه تشدید تنش ها بین مسکو و غرب بر سر نبرد در اوکراین، روسیه پس از سال 2024 از ایستگاه فضایی بین المللی خارج خواهد شد و بر ساخت پایگاه مداری خود تمرکز خواهد کرد.

یوری بوریسوف که در ماه جاری به عنوان رهبری آژانس فضایی دولتی روسکوسموس منصوب شد، در دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفت که روسیه قبل از خروج از پروژه به تعهدات خود در قبال شرکای خود عمل خواهد کرد.

بوریسوف گفت: تصمیم برای ترک ایستگاه پس از سال 2024 گرفته شده است و فکر می کنم تا آن زمان شروع به تشکیل ایستگاه مداری روسیه خواهیم کرد.

بیانیه بوریسوف اظهارات قبلی مقامات فضایی روسیه را در مورد قصد مسکو برای ترک ایستگاه فضایی پس از سال 2024، زمانی که ترتیبات بین المللی فعلی برای عملیات آن به پایان می رسد، تأیید کرد.

ناسا و سایر شرکای بین المللی امیدوارند که ایستگاه فضایی را تا سال 2030 عملیاتی نگه دارند، در حالی که روس ها تمایلی به تعهد پس از سال 2024 ندارند.

این ایستگاه فضایی به طور مشترک توسط آژانس های فضایی روسیه، ایالات متحده، اروپا، ژاپن و کانادا مدیریت می شود. اولین قطعه در سال 1998 به مدار زمین فرستاده شد و نزدیک به 22 سال است که به طور مداوم در این پست ساکن بوده است. برای انجام تحقیقات علمی در گرانش صفر و تجهیزات آزمایشی برای سفرهای فضایی آینده استفاده می شود.

معمولاً یک خدمه هفت نفره وجود دارد که ماه‌ها را در ایستگاه سپری می‌کنند، زیرا این ایستگاه در حدود 250 مایلی از زمین می‌چرخد. این مجموعه که تقریباً به اندازه یک زمین فوتبال است، از دو بخش اصلی تشکیل شده است که یکی توسط روسیه و دیگری تحت کنترل آمریکا و سایر کشورها است.

مطلب پیشنهادی:  درآمدهای Palantir (PLTR) Q4 2023

بلافاصله مشخص نیست که برای ادامه عملیات ایمن ایستگاه فضایی پس از عقب نشینی مسکو، چه باید با طرف روسی این مجموعه انجام شود.

اعلام روسیه مطمئناً این گمانه زنی را ایجاد می کند که بخشی از مانور مسکو برای کاهش تحریم های غرب بر سر درگیری در اوکراین است.

دیمیتری روگوزین، سلف بوریسوف، ماه گذشته گفت که مسکو تنها در صورتی می‌تواند در مذاکرات درباره تمدید احتمالی فعالیت ایستگاه شرکت کند، در صورتی که آمریکا تحریم‌هایی را که علیه صنعت فضایی روسیه اعمال کرده بود لغو کند.

با توجه به اینکه شرکت ایلان ماسک، اسپیس ایکس، اکنون فضانوردان ناسا را ​​به ایستگاه فضایی می‌فرستد، آژانس فضایی روسیه منبع اصلی درآمد خود را از دست داده است. برای سال‌ها، ناسا ده‌ها میلیون دلار در فضا برای سفر به و از ایستگاه با موشک‌های روسی پرداخت می‌کرد.

علیرغم تنش‌ها بر سر اوکراین، ناسا و روسکوسموس اوایل این ماه قراردادی را منعقد کردند که فضانوردان به راکت‌های روسی ادامه دهند و فضانوردان روسی بتوانند آسانسورهایی را به ایستگاه فضایی با اسپیس ایکس که از پاییز امسال آغاز می‌شود، برسانند. اما این پروازها شامل مبادله پول نمی شود.

به گفته ناسا و مقامات روسی، این توافق تضمین می کند که ایستگاه فضایی همیشه حداقل یک آمریکایی و یک روسی را در عرشه خود داشته باشد تا هر دو طرف پاسگاه به خوبی کار کنند.

مسکو و واشنگتن حتی در اوج جنگ سرد، زمانی که فضاپیمای آپولو و سایوز در سال 1975 در اولین ماموریت بین‌المللی فضایی سرنشین دار پهلو گرفت، در فضا همکاری کردند و به بهبود روابط بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی کمک کرد.

مطلب پیشنهادی:  تسلا برنده دعوی قضایی در مورد تصادف اتومبیل خلبان خودکار شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا