تکنولوژی

ناسا اولین شواهد از آتشفشان در زهره را کشف کرد. یک افشاگری تکان دهنده را ببینید

فوران آتشفشانی یک پدیده طبیعی است که در سیاره زمین رخ می دهد. و اکنون، برای اولین بار، دانشمندان شواهد مستقیمی از آتشفشان فعال در زهره دیده اند. ناسا با اعلام همین موضوع گفت: “شواهد مستقیم زمین شناسی از فعالیت های آتشفشانی اخیر برای اولین بار در سطح زهره مشاهده شده است. دانشمندان پس از مشاهده تصاویر راداری آرشیوی زهره که بیش از 30 سال پیش، در سال 90 میلادی گرفته شده بود، این کشف را انجام دادند. در دهه 1990، توسط مأموریت ماژلان ناسا، این تصاویر نشان داد که یک دریچه آتشفشانی در کمتر از یک سال تغییر شکل می‌دهد و اندازه آن به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد.

دانشمندان ممکن است به مطالعه آتشفشان های فعال برای درک چگونگی شکل دهی درونی یک سیاره به پوسته آن، هدایت تکامل آن و تأثیرگذاری بر قابلیت سکونت آن بپردازند. یکی از ماموریت های جدید ناسا به زهره نیز همین کار را انجام خواهد داد. ناسا گفت: «به رهبری آزمایشگاه پیشرانش جت آژانس در جنوب کالیفرنیا، VERITAS – مخفف زهره تابش، علوم رادیویی، InSAR، توپوگرافی، و طیف‌سنجی – ظرف یک دهه راه اندازی خواهد شد.»

آژانس فضایی ایالات متحده همچنین گفت که مدارگرد زهره را از سطح تا هسته مطالعه خواهد کرد تا بفهمد که چگونه یک سیاره سنگی تقریباً به اندازه زمین مسیر بسیار متفاوتی را طی کرد و به دنیایی پوشیده از دشت های آتشفشانی و زمین تغییر شکل یافته پنهان شده در زیر یک سیاره ضخیم تبدیل شد. ، جو گرم و سمی

رابرت هریک، استاد پژوهشی در دانشگاه آلاسکا فیربنکس و یکی از اعضای تیم علمی VERITAS که جستجو برای داده‌های آرشیو را رهبری می‌کرد، گفت: «انتخاب مأموریت VERITAS توسط ناسا به من انگیزه داد تا به دنبال فعالیت‌های آتشفشانی اخیر در داده‌های ماژلان بگردم. .

مطلب پیشنهادی:  تلسکوپ جیمز وب ناسا معجزه می کند. دستاورد بزرگ

فعالیت آتشفشانی در زهره

تغییرات زمین شناسی کشف شده توسط هریک در منطقه کوهستانی اطلس، منطقه کوهستانی وسیعی در نزدیکی خط استوای زهره رخ داد که خانه دو تن از بزرگترین آتشفشان های سیاره به نام های اوزا مونس و ماات مونس است. مدتها تصور می شد که این منطقه از نظر آتشفشانی فعال است، اما هیچ شواهد مستقیمی از فعالیت اخیر وجود نداشت. در حین بررسی تصاویر رادار ماژلان، هریک یک دریچه آتشفشانی مرتبط با Maat Mons را شناسایی کرد که بین فوریه و اکتبر 1991 به طور قابل توجهی تغییر کرد.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا