تکنولوژی

ناسا به ما می گوید 22 سال پیش در چنین روزی، زمین یکی از بدترین طوفان های خورشیدی دوران مدرن را تجربه کرد.

به گفته ناسا، در 14 جولای 2000، زمین یکی از بدترین طوفان های خورشیدی تاریخ را تجربه کرد. این طوفان که به عنوان طوفان خورشیدی روز باستیل شناخته می شود، خسارات زیادی به بار آورد. جزئیات زیر را بررسی کنید.

دقیقاً 22 سال پیش در چنین روزی، یک طوفان خورشیدی غیرمنتظره به زمین برخورد کرد و ویرانگری به بار آورد. بعدها مشخص شد که این یکی از بدترین طوفان های خورشیدی عصر فضاست. در واقع، تنها یک طوفان خورشیدی دیگر در سال 2003 وجود داشت که قوی تر بود. این طوفان خورشیدی روز باستیل (CME) به مدت 48 ساعت بین 14 تا 16 ژوئیه 2000 با زمین برخورد کرد. این طوفان خورشیدی همچنین به دانشمندان ناسا کمک کرد تا درک عمیق‌تری از این فعالیت وحشیانه خورشیدی پیدا کنند. چگونه تولید می شود و چگونه می توان آنها را پیش بینی کرد. اکنون، 22 سال بعد، در حالی که خورشید به سمت ماکزیمم خورشیدی دیگر (دوره بالاترین فعالیت خورشیدی) حرکت می کند، جالب است که این طوفان را دوباره بررسی کنیم و بدانیم که در آن زمان چه خسارت هایی ایجاد کرده است.

به گفته ناسا، طوفان خورشیدی توسط یک شراره خورشیدی X5 ایجاد شده است. شراره های خورشیدی برای افرادی که شروع نشده اند به کلاس های A، B، C، M و X طبقه بندی می شوند که A ضعیف ترین شراره خورشیدی و X قوی ترین است. طوفان خورشیدی از یک لکه بزرگ خورشیدی متولد شد که هسته آن تیره تر از حد معمول بود و این نشان می دهد که بسیار ناپایدار است. در 14 ژوئیه 2000، در یک شراره خورشیدی منفجر شد که مقدار زیادی CME را به سمت زمین هل داد. و این تازه آغاز طوفان خورشیدی روز باستیل بود.

مطلب پیشنهادی:  میدان مغناطیسی زمین صحبت می کند! صدای هولناک را بشنوید

طوفان خورشیدی روز باستیل 22 سال پیش در چنین روزی اتفاق افتاد

طوفان خورشیدی روز باستیل نامیده می شود زیرا مصادف با روز سقوط شهر باستیل در سال 1789 است. این روز به عنوان جشن ملی فرانسه نیز شناخته می شود. هنگامی که امواج مغناطیسی قوی زمین را فرا گرفت، طوفان خورشیدی شروع شد و باعث ایجاد شفق های قطبی حتی در عرض های جغرافیایی پایین تر شد و قدرت آن را برجسته کرد. همچنین به بسیاری از ماهواره ها آسیب رساند و باعث خاموشی رادیو و قطعی ارتباطات شد. از آنجایی که تلفن های همراه هنوز در سال 2000 محبوبیت پیدا می کردند، تأثیر آن بر شبکه های تلفن همراه و خدمات اینترنتی نامشخص است.

اما حتی در آن زمان، ناسا از قبل از تمام توانایی های خود برای مطالعه طوفان خورشیدی استفاده می کرد. این فرصتی برای دانشمندان خواهد بود تا نظریه های خود را آزمایش کنند. «این با بسیاری از تئوری‌های استاندارد در مورد نحوه عملکرد شعله‌ها مطابقت دارد. این یک رویداد واقعا بزرگ بود و درست در مرکز خورشید بود. فیل چمبرلین، دانشمند مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا در گرین‌بلت، به NBC گفت: ما در آن زمان بهترین ابزار را داشتیم تا به آن نگاه کنیم.نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا