تکنولوژی

ناسا موج بعدی تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب را منتشر کرد

تلسکوپ فضایی جیمز وب انتشار موج جدیدی از تصاویر کیهانی را از روز سه شنبه آغاز کرد که خبر از عصر جدیدی در نجوم می دهد. ناسا روز سه‌شنبه انتشار تصاویری از تلسکوپ فضایی جیمز وب، قدرتمندترین رصدخانه‌ای که تاکنون در مدار قرار گرفته است، آغاز کرد. بیل نلسون، مدیر ناسا گفت: “امروز صبح، مردم در سراسر سیاره تصاویر گرفته شده توسط این تلسکوپ را مشاهده خواهند کرد و هر تصویر یک کشف جدید است.” هر کدام به بشریت منظره‌ای از جهان می‌دهد که قبلاً ندیده‌ایم.»

روز دوشنبه، وب واضح ترین تصویری را که تا به حال از کیهان اولیه وجود دارد، به 13 میلیارد سال قبل نشان داد.

تصویر جدیدی در روز سه شنبه بخار آب را در جو یک سیاره گازی دور نشان می دهد. طیف سنجی – تجزیه و تحلیل نور که اطلاعات دقیقی را نشان می دهد – در سیاره WASP-96 b بود که در سال 2014 کشف شد.

WASP-96 b تقریباً 1150 سال نوری از زمین فاصله دارد و تقریباً نیمی از جرم مشتری است و تنها در 3.4 روز به دور ستاره خود می چرخد.

نیکول کولون از ناسا گفت: “ما تاثیری را دیدیم که وقتی یک سیاره و جو آن از مقابل ستاره می گذرد و نور ستاره در جو فیلتر می شود و شما می توانید آن را به طول موج های نور جدا کنید، اتفاق می افتد.”

بنابراین شما در واقع برجستگی ها و تکان هایی را می بینید که نشان دهنده وجود بخار آب در جو سیاره است.

مطلب پیشنهادی:  انحصاری: اسنپ چت برخی از بچه ها را در بریتانیا از برنامه خارج می کند، ارقام ارائه شده به تنظیم کننده نشان می دهد

دیگر اهدافی که قرار است منتشر شوند عبارتند از سحابی کارینا، یک مهدکودک ستارگان که به دلیل ستون های سر به فلک کشیده اش، از جمله “Mystic Mountain”، یک قله کیهانی با ارتفاع سه سال نوری که در تصویر نمادین هابل ثبت شده است، شناخته شده است.

عکس خیره کننده ای که روز دوشنبه توسط کاخ سفید منتشر شد، مملو از هزاران کهکشان است و شامل برخی از کم نورترین اجرام مشاهده شده است.

این که به عنوان اولین میدان عمیق وب شناخته می شود، خوشه کهکشانی SMACS 0723 را نشان می دهد که به عنوان یک عدسی گرانشی عمل می کند و نور کهکشان های دورتر را در پشت خود به سمت رصدخانه خم می کند، در یک جلوه زوم کیهانی.

وب که در دسامبر 2021 از گویان فرانسه با موشک آریان 5 پرتاب شد، در فاصله یک میلیون مایلی (1.6 میلیون کیلومتری) از زمین، در منطقه ای از فضا به نام دومین نقطه لاگرانژ، به دور خورشید می چرخد.

در اینجا در یک موقعیت ثابت نسبت به زمین و خورشید باقی می ماند، با حداقل سوخت مورد نیاز برای اصلاح مسیر.

یک شگفتی مهندسی، هزینه کل این پروژه 10 میلیارد دلار تخمین زده می شود که آن را به یکی از گران ترین پلتفرم های علمی ساخته شده تبدیل می کند که با برخورد دهنده بزرگ هادرون در سرن قابل مقایسه است.

آینه اصلی وب بیش از 21 فوت (6.5 متر) عرض دارد و از 18 بخش آینه با روکش طلا تشکیل شده است. مانند یک دوربین دستی، ساختار باید تا حد امکان ثابت بماند تا بهترین عکس ها را به دست آورید.

مطلب پیشنهادی:  اینتل تا سقف 8.5 میلیارد دلار را از قانون CHIPS با وام های موجود اختصاص داد

پس از اولین تصاویر، اخترشناسان در سراسر جهان زمانی را در تلسکوپ دریافت خواهند کرد، با پروژه هایی که به صورت رقابتی از طریق فرآیندی انتخاب می شوند که متقاضیان و انتخاب کنندگان ناشناس هستند تا سوگیری را به حداقل برسانند.

به لطف پرتاب کارآمد، ناسا تخمین می زند که وب سوخت کافی برای یک زندگی 20 ساله دارد، زیرا در ارتباط با تلسکوپ های فضایی هابل و اسپیتزر برای پاسخ به سؤالات اساسی در مورد فضا کار می کند.نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا