کامپیوتر

چه زمانی باید CPU خود را ارتقا دهید؟

CPU احتمالاً مهم‌ترین مؤلفه در رایانه است، اگر شما یک گیمر باشید، شاید بعد از GPU در رتبه دوم قرار گیرد. با این حال، ارتقاء CPU شما همیشه آسان نیست. انتخاب زمان مناسب برای ارتقا و پردازنده مناسب برای ارتقا می تواند دشوار باشد زیرا اغلب می تواند شامل تعویض مادربرد و حتی حافظه شود. هر برنامه ای از ارتقای CPU بهره نمی برد و باید بررسی کنید که آیا خنک کننده موجود شما نیز سازگار است یا خیر.

با این حال، برخی از قوانین کلی در مورد پردازنده وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تعیین کنید که آیا ارتقا واقعاً ارزش وقت و هزینه شما را دارد یا خیر.

چه زمانی پردازنده بازی خود را ارتقا دهید

شاتراستاک/گورودنکوف

پردازنده‌ها و نحوه تأثیر آن‌ها بر عملکرد بازی، موضوعی پیچیده است. با پردازنده‌های گرافیکی، وقتی هسته‌های بیشتر، ساعت‌های بالاتر و حافظه بهتری وجود دارد، انتظار فریم‌های بیشتر و/یا گرافیک بهتر را داریم، اما پردازنده‌ها جانوری متفاوت هستند. در واقع، در شرایط مناسب (بسته به بازی و تنظیمات)، یک ارتقای عمده CPU ممکن است اصلاً عملکرد را بهبود نبخشد و این غیر معمول نیست.

به طور کلی، اکثر پردازنده های ساخته شده در پنج سال گذشته با حداقل شش هسته می توانند در اکثر بازی ها حداقل 60 تا 120 فریم بر ثانیه را با یک کارت گرافیک مناسب جفت کنند، اما پس از آن برخی از CPU ها بهتر از سایرین کار می کنند. بهترین راه برای بررسی اینکه آیا توسط CPU خود در بازی ها محدود شده اید یا خیر، بررسی استفاده از GPU از طریق یک مانیتور منابع مانند Task Manager یا MSI Afterburner است. اگر پردازنده گرافیکی شما بیشتر کارهای سنگین را در یک بازی انجام می دهد، باید میزان استفاده از آن را نزدیک به 100% مشاهده کنید. هرچه میزان استفاده از GPU کمتر باشد، بازی کمتر به GPU وابسته است و احتمال اینکه عملکرد توسط CPU شما محدود شود بیشتر می شود.

مطلب پیشنهادی:  این معامله رایانه های شخصی بازی HP Omen قیمت را 650 دلار کاهش می دهد

این اغلب به عنوان گلوگاه CPU شناخته می شود، و اینجاست که ارتقاء CPU می تواند به شما کمک کند.

همانطور که گفته شد، اگر استفاده از GPU شما کامل نباشد، همیشه ارزش ارتقاء را ندارد. اگر میزان استفاده از پردازنده گرافیکی شما حدود 90 درصد است، بعید است که فریم های بیشتری را از یک پردازنده بازی بهتر دریافت کنید. با این حال، اگر میزان استفاده شما نزدیک‌تر به 70 درصد یا حتی کمتر باشد، اگر فکر می‌کنید نرخ فریمی که دریافت می‌کنید بسیار پایین است، عملکرد کمی روی میز باقی می‌ماند. ارتقاء CPU شما می تواند به آن کمک کند تا از طریق هر تنگنای در انتهای خود سرعت بگیرد و به شما امکان می دهد از قدرت GPU خود حداکثر استفاده را ببرید.

اما قبل از اینکه ماشه را فشار دهید و ارتقا دهید، باید مطمئن شوید که چیزی که به آن ارتقا می دهید پردازنده بازی بهتری است. ما به شدت توصیه می کنیم بررسی ها و لیست بهترین پردازنده های بازی را که می توانید در سال 2022 خریداری کنید بررسی کنید. در اینجا چند قانون اضافی وجود دارد که ارزش در نظر گرفتن دارد:

  • برای عملکرد خوب بازی به بیش از شش هسته نیاز ندارید. درست است که سریع ترین پردازنده های بازی بیش از شش هسته دارند، اما این فقط تعداد هسته ها نیست که پردازنده های مدرن را برای بازی عالی می کند.
  • سرعت رم می تواند بر عملکرد بازی تأثیر بگذارد، اما معمولاً تأثیر آن چندان قابل توجه نیست، بنابراین فقط در صورتی که حافظه رم بسیار کمی دارید یا به خصوص کند است، ارتقا دهید.
  • پردازنده‌های با معماری جدیدتر در بازی بهتر عمل می‌کنند. اطمینان حاصل کنید که هر پردازنده ای که به آن ارتقا می دهید حداقل از دو نسل گذشته باشد، بنابراین نسل یازدهم و دوازدهم اینتل یا AMD Ryzen 3000 یا 5000.
  • در یک خانواده معماری (به عنوان مثال، اگر دو پردازنده مختلف Ryzen 5000 را با هم مقایسه می کنید)، پردازنده های با سرعت کلاک بالاتر عملکرد بهتری در بازی دارند.
  • پردازنده هایی با حافظه کش بیشتر سریعتر هستند و این یکی دیگر از شاخص های کلیدی عملکرد بازی است. برای مثال، Ryzen 7 5800X3D یکی از سریع‌ترین CPUهای بازی است که به لطف حافظه پنهان L3 عظیم خود، بزرگ‌ترین CPU در میان تمام پردازنده‌های اصلی، است.
مطلب پیشنهادی:  چگونه یک PDF را به یک سند Word تبدیل کنیم

چه زمانی پردازنده تولید محتوای خود را ارتقا دهید

نمایشگر اپل استودیو در کنار کامپیوتر مک استودیو روی میز.

انواع مختلفی از برنامه‌های کاربردی زیر چتر «تولید محتوا» وجود دارد، اما بیشتر این برنامه‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند: آنهایی که از چندین هسته بهره می‌برند و آنهایی که از هسته سریع بهره می‌برند. برخلاف بازی، تشخیص اینکه ارتقای CPU ارزشش را دارد یا نه، بسیار آسان است.

اکثر برنامه های تولید محتوا، به ویژه برنامه های ویرایش و رندر ویدیو، از داشتن هسته های بسیار سود می برند. بررسی اینکه آیا یک برنامه از هسته های بیشتری بهره می برد، نسبتاً آسان است. با باز کردن یک مانیتور منابع مانند Task Manager یا MSI Afterburner، میزان استفاده از CPU خود را هنگام اجرای یک کار بررسی کنید. اگر استفاده از CPU نزدیک به 100٪ باشد، احتمالاً از CPU با هسته های بیشتری بهره مند خواهید شد. اکثر برنامه‌ها محدودیتی برای تعداد هسته‌هایی دارند که می‌توانند استفاده کنند، که باید قبل از خرید یک پردازنده 32 هسته‌ای برای برنامه‌ای که فقط می‌تواند از 16 هسته استفاده کند، درباره آن تحقیق کنید.

سپس نرم افزاری وجود دارد که فقط از یک یا دو هسته استفاده می کند، یعنی پردازنده های تک رشته ای با کارایی بالا بهترین هستند. با این حال، اکثر برنامه هایی که فقط از یک هسته یا رشته استفاده می کنند بسیار ساده هستند و تقریباً روی هر پردازنده مدرنی به خوبی اجرا می شوند. برای مثال، اگر به طور مکرر روی صفحه گسترده اکسل واقعاً بزرگ کار می کنید، که می تواند برای برخی از CPU ها چالش برانگیز باشد، ممکن است بخواهید ارتقا را برای عملکرد بهتر تک رشته ای در نظر بگیرید.

مطلب پیشنهادی:  فروش عظیم آخر هفته دل بهترین لپ‌تاپ‌های موجود را از 350 دلار به نمایش می‌گذارد

نکته دیگری که هنگام تولید محتوا باید در نظر گرفت این است که آیا واقعاً به یک پردازنده سریعتر نیاز دارید یا خیر. گاهی اوقات اجزای دیگر اهمیت بیشتری دارند. برای مثال، اگرچه می‌توانید از یک CPU برای پخش جریانی OBS استفاده کنید، اما احتمالاً بهتر است از یک GPU مدرن با یک رمزگذار به‌روز استفاده کنید، زیرا رمزگذاری به شدت CPU فشرده است و در واقع بسته به CPU می‌تواند کیفیت بدتری داشته باشد.

همچنین ممکن است اجزای دیگر مانع شما شوند. برای اینکه ببینید گلوگاه شما چیست، در حالی که رایانه شما در حال کار است، دوباره یک مانیتور منبع را باز کنید و بررسی کنید که چه چیزی در 100٪ است. استفاده از رم بالا گاهی اوقات نشان دهنده این است که شما RAM کافی ندارید. استفاده زیاد از دیسک نیز معمولاً نشانه خوبی نیست و ممکن است نشان دهد که می توانید از یک درایو سریعتر بهره مند شوید.

نحوه انتخاب یک پردازنده جدید

اگر تصمیم گرفته اید که باید ارتقا دهید، کار بعدی که باید انجام دهید این است که بفهمید به چه چیزی باید ارتقا دهید. شما نمی توانید فقط پردازنده ها را انتخاب کنید زیرا باید مادربرد سازگار و نوع رم مناسب داشته باشید. اگر مادربرد شما با بسیاری از CPU های مختلف سازگار است که ارزش ارتقا را دارند، فقط باید نگران CPU باشید. اگر نه، پس باید یک مادربرد جدید و رم جدید تهیه کنید. عوامل بسیار دیگری وجود دارد که باید در نظر گرفت که به سادگی فضای کافی در این مقاله برای صحبت در مورد آنها وجود ندارد.

برای اطلاعات بیشتر، راهنمای خرید CPU ما را ببینید.

توصیه های سردبیران


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا