تکنولوژی

یک شکست بزرگ برای ناسا، تلسکوپ فضایی جیمز وب به شدت توسط یک سیارک آسیب دیده است.

در ماه می، یک سیارک به تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا برخورد کرد. در آن زمان، خسارت وارده مطابق با مدل‌های پیش‌بینی شده بود. با این حال، اکنون به نظر می رسد که آسیب بیشتر از حد انتظار است.

پیشرفته ترین تلسکوپ فضایی ناسا، تلسکوپ فضایی جیمز وب، در اثر برخورد یک سیارک آسیب زیادی دید. تلسکوپ فضایی وب از فناوری ارزشمندی تشکیل شده است و یکی از بزرگترین آینه های تلسکوپ فضایی را برای رصد پدیده ها و رویدادهایی در فضا که تاکنون برای ما غیرقابل دسترس بوده اند، حمل می کند. و برای تحقق این جاه طلبی، JWST باید عملیاتی بماند و برای سال‌های آینده به گرفتن تصاویر ادامه دهد. با این حال، پس از اینکه مشخص شد برخورد سیارکی به تلسکوپ فضایی در ماه مه ممکن است آن را در وضعیت بدتری نسبت به آنچه قبلا تصور می شد، قرار دهد، نگرانی هایی در مورد طول عمر این پروژه مطرح شد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا مورد اصابت سیارک ها قرار گرفته است

در 22 می، شش ریزشهاب سنگ به آینه اصلی تلسکوپ برخورد کردند. از این میان، 5 مورد خسارت ناچیزی به بار آورد، اما ششم خسارت وارد کرد. ناسا در بیانیه ای اطلاعات بیشتری در مورد برخورد این سیارک به اشتراک گذاشت.

ناسا گفت: “برخورد تک ریزشهاب‌سنگ که بین 22 و 24 می 2022 در UT رخ داد، از انتظارات آسیب قبل از پرتاب برای یک ریزشهاب‌سنگ فراتر رفت و باعث تحقیقات بیشتر و مدل‌سازی توسط پروژه JWST شد. ریزشهاب سنگی که در بازه زمانی 22 تا 24 مه 2022 به بخش C3 برخورد کرد، باعث تغییر غیرقابل اصلاح قابل توجهی در تعداد کل این بخش شد. با این حال، این اثر در کل سطح تلسکوپ کم بود زیرا تنها بخش کوچکی از منطقه تلسکوپ تحت تأثیر قرار گرفت.

مطلب پیشنهادی:  ترسناک! ناسا می گوید یک سیارک 77 فوتی امروز به سمت زمین می رود

خبر خوب این است که با وجود اینکه آسیب قابل توجهی به یکی از پنل ها وارد شده است، هیچ تاثیری بر قابلیت های تصویربرداری آن نخواهد داشت. با این حال، اثرات آتی ممکن است بر قابلیت های تصویربرداری آن تأثیر بگذارد. دلیلی وجود دارد که چنین تأثیراتی برای JWST بیشتر از تلسکوپ فضایی هابل نگران کننده است.

JWST یک آینه غیرمعمول بزرگ برای گرفتن تصاویر با وضوح بالا از اجسام دور از فضا حمل می کند. اما امکان قرار دادن آینه در داخل فضاپیما وجود نداشت. بنابراین در بالای تلسکوپ فضایی نگه داشته شد و زمانی که در فضا بود به طور سیستماتیک باز شد. به همین دلیل آینه های آن همیشه در معرض آسیب های خارجی است و هیچ پوسته محافظی برای آن وجود ندارد. فقط زمان نشان می دهد که آیا ناسا راه بهتری برای پیش بینی چنین برخوردهای ریزشهاب سنگی و محافظت از دارایی گرانبهای خود دارد یا خیر.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا