کامپیوتر

AMD بالاخره یک استراتژی برای شکست دادن DLSS انویدیا دارد

فرانک آزور در رویداد راه اندازی RDNA 3 AMD ارائه می کند.
AMD

AMD FidelityFX Super Resolution 3 (FSR 3) بسیار پیشرفت کرده است، اما ممکن است اوضاع در سال 2024 بهبود یابد. طبق بیانیه مدیر ارشد فناوری این شرکت، امسال سال بزرگی برای AMD از نظر هوش مصنوعی خواهد بود – و این تنها به معنای هوش مصنوعی در مقیاس بزرگ نیست، بلکه به معنای مقیاس پذیری نیز است. آیا شاهد تغییرات بزرگی در نسل بعدی کارت‌های گرافیک RDNA 4 AMD خواهیم بود؟

اطلاعات وسوسه‌انگیز از Mark Papermaster، مدیر ارشد فناوری AMD، که مهمان پادکست No Priors بود، می‌آید. در پایان مصاحبه، Papermaster نکاتی را در مورد آنچه در دستور کار AMD برای سال 2024 است، ارائه کرد.

“این سال بزرگی برای ما است زیرا ما سال های زیادی را صرف توسعه قابلیت های سخت افزاری و نرم افزاری برای هوش مصنوعی کرده ایم. ما به تازگی فعال کردن هوش مصنوعی را در کل مجموعه خود به پایان رسانده‌ایم، بنابراین ابر، لبه، محاسبه، دستگاه‌های تعبیه‌شده، [and] دستگاه های بازی ما به دستگاه های بازی خود اجازه می دهیم با استفاده از هوش مصنوعی ارتقا پیدا کنند. و سال 2024 واقعاً یک سال استقرار گسترده برای ما است.

به تفکیک هفتگی فناوری بازی‌های رایانه شخصی بپردازید

این یک تیزر مبهم است، اما اشاره به دستگاه‌های بازی و مقیاس‌بندی خاص، نشان‌دهنده قوی این است که AMD ممکن است به دنبال بهبود FSR با قابلیت‌های هوش مصنوعی باشد. در حالی که DLSS 3 انویدیا و XeSS اینتل دارای سخت افزار هستند و از هوش مصنوعی برای مقیاس بندی استفاده می کنند، FSR 3 AMD اینطور نیست. این بر اساس تکنیک مقیاس بندی زمانی است و توسط راه حل های سخت افزاری پشتیبانی نمی شود. این امر FSR را بسیار در دسترس می‌سازد – در نهایت، منبع باز است و روی کارت‌های گرافیکی از هر سه فروشنده در دسترس است – اما ممکن است توانایی AMD برای بهبود فناوری را نیز محدود کند.

مطلب پیشنهادی:  نحوه استفاده از Apple Keynote
دو کارت گرافیک AMD Radeon RX 7000 روی سطح صورتی.
جیکوب روچ / روندهای دیجیتال

تا به حال، انویدیا بر صحنه مقیاس بندی تسلط داشته است. FSR 3 یک گام بزرگ نسبت به نسل قبلی است، اما پذیرش آن با سرعت حلزونی در حال پیشرفت است، به این معنی که در حال حاضر فقط در تعداد معدودی از بازی‌ها موجود است. در همین حال، DLSS 3 انویدیا یک نقطه فروش عمده در این نسل است و پردازنده‌های گرافیکی مانند RTX 4060 یا RTX 4070 Super را به سطوح عملکرد بسیار بالاتری سوق می‌دهد.

به نظر می رسد مارک پیپرمن به خوبی از موقعیت فعلی AMD در فضای هوش مصنوعی آگاه است و اشاره می کند که این شرکت به دنبال راه هایی برای تغییر کامل روایت است. او گفت: “من فکر می کنم ما اغلب در فضای هوش مصنوعی غریبه هستیم. همه رقیب خود را می شناسند، اما ما نه تنها می خواهیم در فضای هوش مصنوعی شناخته شویم، بلکه بر اساس نتایج، بر اساس قابلیت ها و ارزشی که ارائه می دهیم، می خواهیم (در طول سال 2024) به عنوان شرکتی شناخته شویم که واقعاً هوش مصنوعی گسترده ای را در این مجموعه از برنامه ها فعال می کند. […] فکر می‌کنم امسال سالی است که این مجموعه گسترده از برنامه‌های کاربردی زنده می‌شود.»

در حالی که این نکات ظریف هستند، به نظر می رسد که AMD ممکن است بخواهد هوش مصنوعی را در FSR ادغام کند – و همه صحبت ها بر روی سال 2024 متمرکز شده است، بنابراین این تغییرات می تواند در گوشه و کنار باشد. شاید بتوانیم برخی تغییرات معماری را در کارت های گرافیک RDNA 4 که قرار است امسال عرضه شوند، مشاهده کنیم.

مطلب پیشنهادی:  جمعه سیاه: رایانه بازی خود را با RTX 3070 ارتقا دهید

توصیه های سردبیران


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا