تکنولوژی

Databricks چت ربات منبع باز را به عنوان جایگزین ارزان تری برای ChatGPT معرفی می کند

Databricks، یک استارت‌آپ مستقر در سانفرانسیسکو که آخرین ارزش آن 38 میلیارد دلار بود، روز جمعه کد منبع باز منتشر کرد که می‌گوید شرکت‌ها می‌توانند از آن برای ساخت ربات‌های چت خود در راستای خطوط ChatGPT OpenAI استفاده کنند.

کد یک مدل هوش مصنوعی است، الگوریتمی که بر روی مجموعه داده‌ها آموزش داده شده و سپس می‌تواند از داده‌های جدید برای انجام وظایف مختلف یاد بگیرد.

علی گودسی، مدیر عامل Databricks گفت: هدف از انتشار، نشان دادن یک جایگزین مناسب برای آموزش نوعی مدل هوش مصنوعی به نام مدل زبان بزرگ با منابع و قدرت محاسباتی عظیم است.

یک مدل زبان بزرگ در قلب چت ربات ویروسی OpenAI ChatGPT قرار دارد. OpenAI با ارزش 29 میلیارد دلار، مدل‌های هوش مصنوعی خود را با مجموعه داده‌های عظیم بر روی یک ابر رایانه از سرمایه‌گذار مایکروسافت Corp آموزش می‌دهد. سام آلتمن، مدیر عامل OpenAI گفت: هزینه‌های محاسباتی «چشم‌انداز» است.

OpenAI از کسب‌وکارها برای دسترسی به مدل‌های آن برای برنامه‌های کاربردی خود هزینه می‌گیرد و پیش‌بینی می‌کند تا سال 2024 یک میلیارد دلار فروش داشته باشد.

تلاش های Databricks با هشدارهایی همراه است. قدسی به رویترز گفت در حالی که چت ربات منبع باز قابلیت های چشمگیری را در کارهایی مانند تهیه پیش نویس پست های وبلاگ نشان می دهد، این شرکت معیارهای رسمی برای نشان دادن مطابقت این ربات با عملکرد ChatGPT منتشر نکرده است.

Databricks نرم افزارهای داده کاوی و تجزیه و تحلیل مبتنی بر ابر را به مشاغل می فروشد و گفت که درآمد سالانه آن در سال گذشته از یک میلیارد دلار فراتر رفت. Databricks از شرکت ها می خواهد که مدل های هوش مصنوعی خود را با استفاده از نرم افزار آن آموزش دهند. قدسی گفت که محققان این شرکت یک مدل دو ساله را که به صورت رایگان در دسترس بود، برداشتند و آن را با مقدار کمی داده به مدت سه ساعت در یک رایانه که هر کسی که کارت اعتباری داشت می‌توانست اجاره کند، آموزش داد. گودزی گفت: «آینده این خواهد بود که هرکس مدل خود را داشته باشد و در واقع بتواند آن را آموزش دهد و بتواند آن را بهتر کند. و به این ترتیب، آنها همچنین مجبور نیستند داده های خود را به شخص دیگری بدهند.”

مطلب پیشنهادی:  کشتن توییتر، با تسلا به عنوان خسارت جانبی [Opinion]

اقدام Databricks در زمانی صورت می‌گیرد که استارت‌آپ‌ها میلیون‌ها دلار سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی خود جمع‌آوری می‌کنند، و زمانی که شرکت‌های فناوری بزرگ مانند گوگل و متا پلتفرم‌های آلفابت عجله دارند تا اندازه و هزینه مدل‌های هوش مصنوعی را کاهش دهند و دقت آن‌ها را بهبود بخشند. .

گودزی گفت: “باور من این است که در نهایت شما این مدل‌ها را کوچک‌تر و کوچک‌تر و کوچک‌تر می‌کنید و منبع باز می‌شوند.” “همه آنها را خواهند داشت.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا