تکنولوژی

Google Trends اکنون داور رکود اقتصادی است

در حال حاضر، یک همبستگی قوی بین کاهش اعتماد مصرف کننده و افزایش فراوانی کلمه “رکود” در جستجوهای اینترنتی وجود دارد.

ما نیازی به گزارش دو فصل متوالی کاهش تولید ناخالص داخلی واقعی – تعریف غیررسمی رکود – نداشتیم تا به ما بگوید که اقتصاد ایالات متحده در حال حاضر یا حداقل نزدیک به یک رکود تجاری بوده است. و مطمئناً لازم نیست ماه‌ها منتظر بیانیه رسمی دفتر ملی تحقیقات اقتصادی، سازمان تحقیقات خصوصی که چرخه‌های تجاری را مستند می‌کند، بمانیم. تأخیر در انتشار داده ها و بازبینی ها تماس NBER را به تاخیر می اندازد.

تنها کاری که باید انجام دهیم این است که به ظاهر رو به رشد «رکود» در جستجوهای گوگل نگاه کنیم. صحبت های مربوط به رکود نه تنها به شما می گوید که در زمین چه اتفاقی می افتد، بلکه با ترساندن مشاغل و مصرف کنندگان، احتمال رکود را افزایش می دهد. کاهش احساسات مصرف‌کننده، همانطور که توسط نظرسنجی‌های هیئت کنفرانس و دانشگاه میشیگان نشان داده شد، تأیید واضحی بر این پدیده بازخورد است.

وقتی مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها از شرایط نامطلوب اقتصادی رنج می‌برند، نگران می‌شوند و درباره رکود صحبت می‌کنند. اینها معیارهای باطنی نیستند که اقتصاددانان به آن فکر می کنند، مانند کاهش فرصت های شغلی خالی و منحنی بازده معکوس. در عوض، آنها مشکلات اساسی روده هستند. و در حال حاضر، رابطه قوی بین کاهش اعتماد مصرف کننده و ظهور رو به رشد “رکود” در گوگل وجود دارد.

نمونه های دیگر فراوانند، مانند افزایش قیمت بنزین به بیش از 5 دلار در هر گالن. 78 درصد همبستگی بین افزایش ذکر «رکود» در گوگل و افزایش هزینه سوخت در سال جاری وجود دارد. رانندگان با پر کردن مکرر باک خود متوجه این افزایش می شوند. مثل آبگرمکن نیست که فقط وقتی کار می کند و بعد از 20 سال کارکرد تعویض می شود قیمت قدیمی را کی به یاد می آورد؟ با نزدیک شدن به انتخابات نوامبر، پیامدهای سیاسی افزایش قیمت گاز زمانی که رئیس جمهور جو بایدن برنامه انرژی سبز خود را کنار گذاشت و کلاه در دست عربستان سعودی رفت تا تقاضای نفت خام بیشتری کند، آشکار شد.

مطلب پیشنهادی:  ق تیم کوک، مدیر عامل اپل، با دیدن یک دستگاه مکینتاش کلاسیک واکنشی گرانبها نشان داد

کاهش قیمت سهام همیشه مقدم بر رکود است، و این واقعیت به قدری شناخته شده است که کاهش امسال S&P 500 با جستجوهای گوگل برای “رکود” همبستگی 82 درصدی دارد. باز هم، در اینجا یک حلقه بازخورد وجود دارد زیرا سرمایه گذاران نگران سهام خود را رها می کنند، بنابراین سهام را کاهش می دهد و اعتقاد آنها به نزدیک شدن رکود را افزایش می دهد.

تعجب آور نیست که افزایش نرخ وام مسکن، که مسکن را مقرون به صرفه تر می کند و بازپرداخت های بازپرداختی را از بین می برد، با جستجوهای گوگل برای “رکود” ارتباط زیادی دارد. همین امر در مورد جهش شاخص قیمت مصرف کننده که قدرت خرید خانوارها را تحت فشار قرار داده است، صدق می کند. شاخص CPI در ژوئن نسبت به سال قبل 9.1 درصد افزایش یافت، در حالی که سود در درآمد ساعتی عقب افتاد و تنها 5.1 درصد افزایش یافت. بنابراین مصرف کنندگان نگران رکود اقتصادی و اخراج هستند و در نتیجه احتمال رکود افزایش می یابد.

من معتقدم که همه این نگرانی ها در مورد رکود معتبر است. حتی اگر رکود اقتصادی در عمق متوسط ​​از زمان جنگ جهانی دوم قرار داشته باشد و تولید ناخالص داخلی را 2.5 درصد کاهش دهد، S&P 500 را 30 درصد کاهش می دهد و نرخ بیکاری را 3.8 درصد افزایش می دهد. اما این تورم را که در رکودهای قبلی کسب و کار به طور متوسط ​​1.8 درصد کاهش یافته است، محدود می کند.

کاهش نرخ تورم هدف فعلی فدرال رزرو است و برای دستیابی به هدف خود مایل به ریسک رکود است. بانک مرکزی پس از پشت سر گذاشتن منحنی با افزایش تورم، مشتاق است تا اعتماد را احیا کند و نشان داده است که این بار قصد ندارد از وال استریت حمایت کند. هیچ قرار پاول برای پیروی از قرارهای گرینسپن، برنانکه و یلن وجود ندارد.

مطلب پیشنهادی:  زنگ خطر. هشدار! ناسا می گوید دو سیارک عجیب و غریب در 24 ساعت به سمت زمین پرتاب می شوند

علاوه بر سیاست ضد تورمی اما رکودی فدرال رزرو، موجودی‌های اضافی خرده‌فروشی همچنان یک مشکل اقتصادی بود که اقتصاد را در نیمه اول سال جاری تحت فشار قرار داد. کالاهای انباشته شده کریسمس گذشته توسط همه کشتی های کالایی از آسیا که در دریا سرگردان شده بودند اما اکنون به انبارها و قفسه های فروشگاه ها نقل مکان می کنند، غنی می شود. تعداد کشتی های عقب افتاده در بنادر لس آنجلس و لانگ بیچ از 109 کشتی در ژانویه به 16 در ماه می کاهش یافت.

خرده فروشانی مانند Macy’s Inc غافلگیر شده اند. و شرکت هدف مجبور به دور ریختن موجودی اضافی و کاهش سفارشات جدید هستند. وضعیت آنها با کاهش مصرف کننده بدتر می شود زیرا اعتماد، دستمزدهای واقعی و خرده فروشی تعدیل شده بر اساس تورم کاهش می یابد. انحلال‌دهنده‌ها سود می‌برند، اما نه خرده‌فروشانی که مشتریانشان به جای شش بسته، یک قوطی آبجو می‌خرند. شرکت مک دونالد می‌گوید مشتریان کم‌درآمد در حال کاهش هستند و AT&T Inc. گزارش می دهد که مصرف کنندگان بیشتری از پرداخت قبض عقب مانده اند.

با شروع به ترکیدن حباب مسکن، موجودی خانه های جدید فروخته نشده افزایش می یابد. نرخ های بالاتر وام مسکن و افزایش قیمت مسکن، مسکن را برای بسیاری غیرقابل دسترس می کند. قیمت مسکن در سه ماهه اول 5.7 برابر متوسط ​​درآمد بود، که بیش از پنج برابر اوج خود در دوران رونق ساب پرایم در اواسط دهه 2000 بود. ساخت و ساز مسکونی تنها 3.5 درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد، اما ضعف در این بخش به دلیل اهرم مالی بالا ناشی از پیش پرداخت های پایین و کاهش هزینه های مربوط به کارمزد دلالی، هزینه های جابجایی و مبلمان و لوازم جدید به شدت افزایش می یابد.

مطلب پیشنهادی:  5 چیز در مورد هوش مصنوعی که ممکن است امروز از دست داده باشید: فرماندار RBI خطرات هوش مصنوعی را مشخص می کند، چالش های کپی رایت ناشی از رونق هوش مصنوعی

امیدها به اینکه ضعف در بازارهای مالی به طور کامل از رکود فروکش کرده است، به دلیل نبود نزولی در بازار که در آن سهامداران آخرین سهام خود را رها می‌کنند و متعهد می‌شوند که دیگر خرید نکنند، کاهش یافته است. پس از آن بازار با فروشنده تمام شده است و تنها با خریداران بالقوه روبرو می شود، که باعث ایجاد بازار صعودی دیگری می شود.

گری شیلینگ، رئیس شرکت مشاوره A. Gary Shilling & Co. او اخیراً کتاب «عصر کاهش سود: استراتژی‌های سرمایه‌گذاری برای یک دهه رشد آهسته و تورم» را نوشته است و ممکن است در زمینه‌هایی که درباره آن می‌نویسد سهمی داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا