تکنولوژی

این اولین تصویر تمام رنگی از کهکشان های دور از تلسکوپ فضایی وب را نشان داد

پیش نمایش کوتاه کاخ سفید از اولین تصویر تمام رنگی و با وضوح بالا وب در آستانه انتشار بزرگتر عکس ها و داده های طیف نگاری انجام شد.

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، در حالی که از فشارهای سیاسی برای غرق در درخشش فضا فاصله می‌گیرد، روز دوشنبه اولین تصویر را از تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا منتشر کرد، تصویری از یک خوشه کهکشانی که دقیق‌ترین نمای جهان اولیه را نشان می‌دهد. . .

پیش نمایش کوتاه کاخ سفید از اولین تصویر تمام رنگی و با وضوح بالا وب در آستانه پرده برداری بزرگتر از عکس ها و داده های طیف شناسی که ناسا قصد دارد روز سه شنبه در مرکز پروازهای فضایی گدارد در حومه مریلند نشان دهد، منتشر شد.

رصدخانه وب 9 میلیارد دلاری، بزرگترین و قدرتمندترین تلسکوپ علمی فضایی که تاکنون به فضا پرتاب شده است، طراحی شده است تا از طریق فضا به طلوع جهان شناخته شده نگاه کند و عصر انقلابی اکتشافات نجومی را آغاز کند.

تصویر نشان داده شده توسط بایدن و رئیس ناسا، بیل نلسون، خوشه کهکشانی 4.6 میلیارد ساله به نام SMACS 0723 را نشان می دهد که جرم ترکیبی آن به عنوان یک “عدسی گرانشی” عمل می کند و فضا را منحرف می کند تا نوری که از دورتر می آید را بسیار بزرگ کند. کهکشان های پشت آن. .

نلسون گفت که حداقل یکی از ذرات ضعیف و قدیمی‌تر نور که در «پس‌زمینه» عکس ظاهر می‌شود – ترکیبی از تصاویر طول موج‌های مختلف نور – به بیش از 13 میلیارد سال قبل بازمی‌گردد. این باعث می شود آن را فقط 800 میلیون سال جوانتر از بیگ بنگ، نقطه اشتعال نظری که انبساط جهان شناخته شده را در حدود 13.8 میلیارد سال پیش آغاز کرد.

مطلب پیشنهادی:  با افزایش کلاهبرداری های آنلاین، بدافزار جدید مک ظاهر می شود. می تواند پول شما را بدزدد

بایدن پیش از فاش شدن این عکس گفت: «این پنجره جدیدی به تاریخ جهان ماست. و امروز ما اولین نوری را که از آن پنجره خواهد تابید را مشاهده خواهیم کرد: نوری از جهان های دیگر که به دور ستارگان بسیار فراتر از دنیای ما می چرخد. این برای من شگفت انگیز است.»

معاون رئیس جمهور کامالا هریس، که ریاست شورای ملی فضایی ایالات متحده را بر عهده دارد، در ساختمان قدیمی دفتر اجرایی مجموعه کاخ سفید به او پیوست.

شن و ماسه در آسمان

روز جمعه، آژانس فضایی فهرستی از پنج جرم آسمانی انتخاب شده برای اولین نمایش خود در وب منتشر کرد. اینها شامل SMACS 0723، قطعه‌ای از جواهر اعماق فضایی است که ناسا می‌گوید «جزئی‌ترین نمای جهان اولیه را ارائه می‌کند». همچنین عمیق ترین و واضح ترین تصویر مادون قرمز از اعماق فضای گرفته شده را نشان می دهد.

نلسون گفت که هزاران کهکشان در یک تکه کوچک از آسمان به اندازه یک دانه شن گرفته شده اند که توسط شخصی که روی زمین ایستاده است، در طول بازو نگه داشته شده است.

وب بر اساس قراردادی توسط غول هوافضا Northrop Grumman Corp ساخته شد. برای ناسا و همتایان اروپایی و کانادایی آن در روز کریسمس 2021 از گویان فرانسه در ساحل شمال شرقی آمریکای جنوبی به فضا پرتاب شد.

انتشار اولین تصاویر آن پس از شش ماه استقرار از راه دور اجزای مختلف وب، تراز کردن آینه ها و ابزارهای کالیبره انجام می شود.

اکنون با تنظیم دقیق وب و تمرکز کامل، دانشمندان فهرستی رقابتی از ماموریت‌های کاوش در تکامل کهکشان‌ها، چرخه زندگی ستارگان، جو سیارات فراخورشیدی دوردست و قمرهای منظومه شمسی بیرونی را آغاز خواهند کرد.

مطلب پیشنهادی:  بهترین کشور برای دورکاری؟ من میفهمم

Webb که برای نگاه کردن به اجسام خود عمدتاً در طیف فروسرخ طراحی شده است، حدود 100 برابر حساس تر از تلسکوپ فضایی هابل 30 ساله است که عمدتاً در طول موج های نوری و فرابنفش کار می کند.

سطح جمع‌آوری نور بسیار بزرگ‌تر آینه اولیه وب – آرایه‌ای از 18 بخش شش ضلعی از فلز بریلیوم با روکش طلا – به آن اجازه می‌دهد تا اجرام را در فواصل دورتر مشاهده کند، بنابراین در زمان دورتر از تلسکوپ هابل یا هر تلسکوپ دیگری.

هر پنج هدف مقدماتی وب برای محققان از قبل شناخته شده بود. در میان آنها دو ابر عظیم گاز و غبار وجود دارد که توسط انفجارهای ستاره ای به فضا پرتاب می شوند تا انکوباتورهایی را برای ستارگان جدید تشکیل دهند – سحابی کارینا و سحابی حلقه جنوبی که هر کدام هزاران سال نوری از زمین فاصله دارند.

این مجموعه همچنین شامل خوشه های کهکشانی معروف به استفان کوئینتت است که برای اولین بار در سال 1877 کشف شد و شامل چندین کهکشان است که توسط ناسا به عنوان “قفل شده در رقص کیهانی از برخوردهای نزدیک مکرر” توصیف شده است.

ناسا همچنین اولین تجزیه و تحلیل طیف‌نگاری وب را از یک سیاره فراخورشیدی – تقریباً نیمی از جرم مشتری که بیش از 1100 سال نوری از ما فاصله دارد – ارائه خواهد کرد که نشانه‌های مولکولی نور فیلتر شده را که از جو آن عبور می‌کند، آشکار می‌کند.نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا